Montessori Klubíčko
Organizujeme ČESKO-ANGLICKÝ MONTESSORI KLUB pro děti předškolního věku. Výuka dětí probíhá v češtině a v angličtině. V české skupině se děti denně učí angličtinu po dobu cca 60 minut a v anglické skupině je komunikace pouze v angličtině. Odpolední program zpestřují kurzy pro rozvoj mentálních, výtvarných a sociálních dovedností. Učíme se také hrát na zobcovou flétnu, cvičíme dětskou jógu a pořádáme zábavné a vzdělávací akce pro členy našeho spolku. Sídlíme v hezké novostavbě se zahradou, kde děti mohou samy pěstovat zeleninu a ovoce. K dispozici máme spoustu prostoru jak uvnitř domu, tak i venku. Přiďte se k nám podívat!
Vzdělávání

Montessori metoda
Naším cílem je přispět ke správnému psycho-motorickému vývoji dětí a připravit je do života.
Naše děti respektujeme a rozvíjíme jejich dovednosti a schopnosti pomocí Montessori metody.
Angličtina
Naše děti v Klubíčku se denně učí angličtinu ( minimálně 60 minut). Výuka probíhá zábavnou formou. Děti zpívají, tančí, cvičí a při tom se učí. Používáme různé CD, knihy, obrázkové karty, anglické hry, plakáty, maňásky, cvičební pomůcky (padáky, míče, skákací míče a pod.) a také obrázkové slovníky. Pokud se dítě nechce z jakéhokoliv důvodů angličtiny účastnit, nemusí, pracuje s druhou lektorkou. Děti umí pojmenovat barvy, počítat do 10 ( 20), dny v týdnu, znají zvířata, ovoce, zeleninu, vybavení domu, slovíčka spojení s vánoci, dopravní prostředky, a pod. Děti rozumí všem pokynům v angličtině během výuky.
Rozvoj dětí

Díky připravenému prostředí mají děti k dispozici spoustu možností, jak se rozvíjet. Vždy má dítě volbu, jakou aktivitu bude dělat. Může se účastnit skupinové práce a elipsy, ale pokud ho zaujme jiná pomůcka, může kdykoliv pracovat u stolečku nebo na koberci. Některé děti mají již senzitivní období na matematiku a rádi pracují s čísly. Učí se rozeznávat kvantitu věcí, počítat, psát číslice, a pod. Některé děti mají senzitivní období na jazyk, a proto pracují s pomůckami na jazyk jako je pohyblivá abeceda, pruh s abecedou, třísložkové karty, učí se psát do krupice, na tabuli a pod.
Děti dále mají k dispozici odpočinkovou místnost, badatelský koutek, čtecí koutek, spoustu aktivit pro praktický život ( zalévají květiny, čistí okna, zapínají zipy, přelévají, přesýpají, vaří, zametají, apod.)
Každý den je připraven také zajímavý výtvarný projekt a v jarním/letním období pěstujeme kytičky, ovoce a zeleninu na zahradě a děti sklízí úspěchy své práce v průběhu celého léta (jahody, rybíz, ostružiny, pažitka, máta, ...) a nově jsme připravili záhon na hrášek, mrkev, ředkvičky, kopr, kukuřici a ještě uvidíme, co nás napadne!
Montessori dílničky

Co jsou Montessori dílničky?
Je to "kroužek" pro děti a jejich rodiče, kteří chtějí poznat Montessori metodu a naučit se jak s dětmi pracovat třeba i doma.
Pro koho jsou dílničky určeny?
Dílničky jsou určeny pro děti od 1 roku do cca 3 let. Montessori metoda je vhodná samozřejmě také pro děti od 3 do 6 let a děti školního věku, ale pro ty dílničky v současné době neorganizujeme. Děti od cca 3 let mohou navštěvovat KLUB KLUBÍČKO bez rodiče.
Kdy začít na dílničky chodit?
Montessori metoda je propracovaný systém výuky. Je rozdělena podle věku dítěte na 3 ( i více) etap podle věku dítěte. 1. etapa 0-3 roky, 2. etapa 3-6 let, 3.etapa děti školního věku. V zahraničí existují také střední Montessori školy.
Takže jednoduchá odpověď zní: co nejdříve, ideálně od 1 roku ( ale v domácím prostředí je vhodné začít od narození)
Proč Montessori?
Montessori metoda je pedagogická metoda s propracovaným systémem výuky. Všude ve světě je považována za nejvhodnější metodu výuky dětí předškolního věku. Existují tisíce školek a škol po celém světě, protože tato metoda se osvědčila jako nejlepší metoda pro rozvoj mentálních, motorických a sociálních dovedností dětí.
Mezi absolventy Montessori škol patří mimo jiné: zakladatelé Googlu Sergey Brin a Larry Page, šéfkuchařka Julia Child, herci George Clooney, Anne Hathaway a Dakota Fanning, zakladatel Amazonu Jeff Bezos, autorka slavných deníků Anna Franková, spisovatel a laureát Nobelovy ceny Gabriel García Márquez, bývalá první dáma Spojených států Jacqueline Kennedy Onassisová, malíř a architekt Friedensreich Hundertwasser, houslista Joshua Bell, zakladatel Wikipedie Jimmy Wales, britští princové William a Harry, hudební producent Sean „P. Diddy“ Combs, pediatr a spisovatel T. Berry Brazelton, Chelsea Clintonová, zpěvačka Beyoncé Knowles nebo guru managementu Peter Drucker a tisíce dalších
Je nutné, aby rodič Montessori metodu znal?
Podrobná znalost metody není nutná, postupně se rodič i dítě naučí, jak s pomůckami pracovat. Je ovšem velmi vhodné pro hladký běh dílniček, aby rodiče respektovali základní pravidla viz níže. Pokud na něco rodič zapomene, není to žádná tragédie a není nutná obava, někdy to prostě "jinak" nejde :-)
Jak to na dílničkách vypadá?
Při dílničkách budou rodiče asistovat dítěti při jeho práci s pomůckami. Bude k dispozici lektor, který může pomoci s předvedením materiálu či zodpovědět otázky.
V tomto věku dítě potřebuje poznat svět okolo sebe hlavně pomocí smyslů, vstřebat do sebe všechny poznatky o něm, aby je mohlo později analyzovat a využít. Pro tuto činnost jsou právě pomůcky vymyšlené Marií Montessori ideální.
Montessori metoda (pro věk 0-6 let) dává důraz především na praktický život – dítě se má naučit jednoduché činnosti, které bude v životě často používat, např. zapínání knoflíků, zavazování tkaniček, krájení nožem, prostírání k obědu, nalévání a přelévání tekutin, přesypávání, atd. Pro tuto činnost je k dispozici dostatek pomůcek, které se děti postupně podle stupně svého vývoje učí používat.
Při práci s Montessori materiálem je procvičována především jemná motorika, a tak je dítě nepřímo připravováno na dovednost psaní. Dále se procvičuje oko v přesnějším určení stejnosti nebo odlišnosti (nepřímá příprava na čtení). Matematické pomůcky dávají dítěti možnost zažívat konkrétní početní úkony a také se seznamovat se základními matematickými pojmy (jednotka, stovka, krychle…)
Důležitou složkou tohoto vzdělávání je i osvojování sociálních dovedností.
Přípravka do školy

Jedno odpoledne věnujeme intenzivní přípravě do školy pro děti, které nechodí k nám do Klubíčka. Podle slov rodičů nejsou děti ze státních (obecních) školek dobře připraveny na start v první třídě a my se snažíme tyto děti řádně připravit. Montessori metoda je ideální pro děti, které se začínají zajímat o číslice a písmenka. My díky standardním Montessori postupům a i našim inovativním pomůckám názorně dětem vše vysvětlujeme. Děti rozpoznávají slabiky, hlásky ve slovech, první hlásky slov a dále se učít písmenka a postupně se naučí i celou abecedu. Děti se během roku naučí i číst.
Další součástí přípravky je rozvoj jemné motoriky, která je důležitá pro nácvik spávného psaní. Děti píší do krupice, mouky, modelují písmenka atd. Nechybí samozřejmě další cvičení na uvolňování zápěstí a nácvik správného držení tužky. Poslední významnou součástí je rozvoj matematických dovedností. Děti za pomoci Montessori pomůcek poznávají kvantitu a číslice. Dokáží pochopit i princip sčítání, odčítání, dělení a násobení. Běžně děti ve věku 5 let dokáží správně pracovat s čísli do 100 i více. Rozvíjíme logické myšlení, představivost a samostatnost. Děti se učí soustředit na práci a práci dokončit podle vlastního tempa.
Spolupracujeme s lektorkami

Marie McSweeny
Lektorka Montessori metody, absolventka Národního diplomového kurzu Montessori metody, perfektní znalost anglického jazyka, maminka 2 dětí. Praxe s výukou dětí předškolního věku 8 let, příprava dětí v anglickém jazyce do mezinárodní školy v Praze.
Zájmy: Montessori metoda, vzdělávání, kreativní výtvarné činnosti, příroda, cestování, jóga
Martina Friedmanová
Lektorka Montessori metody, právě absolvující roční Národní diplomový Montessori kurz, Pediatric First Aid Certificate + Early Years First Aid Cerfiticate ( absolvované kurzy v Londýně). Praxe v péči a vzdělávání dětí v Londýně 9 let.